İç Oda Kapıları

İç Oda Kapıları Nasıl Seçilir?

Birçok ev sahibi, evlerini dekore etmek için sayısız saat ve enerji harcar. Duvarları kusursuz, mobilyalar tasarım estetiğine mükemmel bir şekilde uyuyor, renk geçişleri uyumlu…

Ama iç oda kapıları ne olacak? Pek çok evde, iç kapılara genellikle dokunulmaz ve değer verilmez. Yıpranmış bir kapıya yeni bir kat boya atmak ve var olduklarını unutmak yeterli değildir. İç oda kapıları çok kullanılıyor, bu nedenle seçimleri büyük önem arz ediyor.

Malzeme

Dikkate alınması gereken ilk şey, kapıyı oluşturmak için kullanılan malzemenin türüdür. Bu basit bir seçim olabilir çünkü bazı ev sahiplerinin bir malzeme tercihi olabilir. Ancak, çok fazla seçenek olduğu için bu konuda kafa karışıklığı yaşanabilir.

Ahşap

Ahşap, genellikle iç kapılar için kullanılan mükemmel bir seçenektir. Ahşap kapılar, herhangi bir renk düzenine ve estetiğe uyacak şekilde tasarlanabilir veya boyanabilir. Ayrıca uzun ömürlüdürler ve ek bir avantaj olarak mükemmel yalıtım sağlarlar.

MDF

MDF (orta yoğunluklu sunta), ev sahiplerinin düşünmesi gereken bir başka harika seçenektir. Ahşaptan daha ekonomiktir. Malzeme pürüzsüz ve kusursuzdur, bu nedenle boyamayı ve tasarlamayı kolaylaştırır.

 

 Renk

Bir iç kapı seçerken, tasarım estetiğinize uygun renk ile gitmek en iyisidir. Aynı zamanda evinizin dekorasyonu ve genel tarzı kapı seçiminde çok önemlidir.  Neyse ki, kapılar birçok farklı renkte mevcuttur Çoğu kapı istediğiniz renge boyanabilir.

Donanım Stilleri

Doğru kapı kolu ve donanımı seçmek, bir iç kapının genel tasarımı ve görünümü için çok önemlidir. Kapınızın donanımı için hangi malzeme ve renkler doğrudur? Kilitli bir kapı ister misin? Varsa ne tür kilitler kullanmak isterdiniz (sürgü, zincir kilit, asma kilit, levye vb.) Kapınızın donanım stilini kişiselleştirmenin birçok yolu vardır, bu yüzden acele etmeyin ve her seçeneği değerlendirin.

Panel Düzeni

Tek bir panelden iki sütun halinde yığılmış sekiz panele ve aradaki her şeye kadar, panelli düzende sayısız varyasyon vardır. Paneller kemerli, kare, yarıçaplı veya kavisli olabilir. Ayrıca, panellerin derinliğini, eğimlerin şeklini ve kenar sayısını özelleştirebilirsiniz. Sonsuz olasılıklar var.

 

En Popüler Kapı Modelleri

Tabii ki, bir iç kapı seçerken, nasıl görünmesi gerektiğini hiçbir kural belirlemez. Aslında, farklı tasarım estetiğine uyan, harika görünen bir odanın görünümünü ve hissini derinden etkileyen iç kapılar için birçok popüler stil vardır. İç oda kapılarınız evinizin görünümünü büyük ölçüde belirleyeceği için daha modern ya da daha klasik bir model tercih edebilirsiniz. Eğer evinizde daha aydınlık bir görünüm istiyorsanız beyaz lake kapıları tercih edebilirsiniz. Bütçenize göre kapınız için kullanılacak malzemeyi ve estetik zevkinize göre kullanılacak rengi, deseni, camı seçebilirsiniz.