Oda Kapıları

DOĞRU ODA KAPISINI BULMAK

 

Oda kapıları, kurulumdan önce bilmeniz gereken bazı şeyler vardır: varyantlar, standart boyutlar, montaj ve işleme

İster kendi evinizde, işyerinizde, dükkânlarda veya arkadaşlarınızla her yerde oda kapıları ile karşılaşıyoruz. Her birimiz için çok yaygın olmasına ve günde birçok kez açılıp kapanmasına rağmen, bir ev inşa ederken ve yenilerken kapılar hakkında aklımızda sayısız soru oluyor. Hangi oda kapıları var? Kurulum sırasında nelere dikkat etmeliyim? Oda kapılarını değiştirmek kolay mı?

 

Klasik kapı çeşitleri: menteşeli ve sürgülü kapı

Bir ev inşa etme ya da tadilat yapmanın tam ortasındasınız ve oda kapıları seçimi yavaş yavaş yaklaşıyor. Bir uzman mağaza ziyareti veya İnternet’e bir göz atmak şunları gösterir: Çeşitli renk, şekil ve tasarımlarda çok sayıda oda kapısı var.
Kısacası: seçim yelpazesi çok geniştir. Doğru kararı verebilmek için öncelikle ne tür kapılar olduğuna ve hangilerinin neye en uygun olduğuna dair bir genel bakışa sahip olmalısınız.

Tek hareketli kapılar, iç mekânlar için klasik bir modeldir ve hatta en yaygın kullanılan kapı tipi olarak kabul edilir. Kapı kanadı menteşeler yardımıyla monte edilir ve kapı menteşesi etrafında dönebilir, bu nedenle bu varyant genellikle “döner kapı” olarak adlandırılır. Menteşe tarafı, kapının hangi yöne “döndüğünü” veya tutamağın ve kilidin hangi tarafta olduğunu gösterir. Kapı açıklığı “DIN sol” ise, kapı menteşeleri solda ve kol sağdadır. Zıt “DIN sağ” tanımıyla, menteşeler buna göre sağ tarafta ve mandal sol taraftadır.
DIN yönü olarak da adlandırılan durdurma tarafı, her zaman kapının açılabileceği kapının tarafı tarafından belirlenir. Başka bir deyişle, kapı kapalıyken kapı menteşelerini görebileceğiniz kapının yanından. Kapılar genellikle odanın içine, yani odaya açılır. Bu durumda durma yönü belirlenmelidir. Kapı, kiler gibi küçük odalarda sıklıkla görülen bir odaya açılıyorsa (antre gibi), açılma yönü dışarıdan belirlenmelidir.

Tek hareketli kapılar monte edilirken, açılırken çok fazla yer kapladıklarına dikkat edilmelidir. Ancak cereyana karşı ideal koruma sağlar.

 

Sorunsuz montaj için standart ölçüler çok önemlidir

Bir ev inşa ederken, başlangıçtan itibaren kapı açıklıklarının normal standart ölçülere uygun olmasını sağlamak önemlidir. Bu, kapı monte edildiğinde kabukta daha fazla değişiklik yapılmasına gerek olmadığı anlamına gelir, bu da montajı çok daha kolaylaştırır.